POBOŽNOST KRIŽNOGA PUTA

Molitveno ophođenje postaja Isusove muke zove se "Križni put". Pojedinac ili zajednica obilazi obično kipove ili slike što prikazuju momente Isusove muke. Najčešće ih nazivamo 'postaje', koje služe za poklon i meditaciju, molitvu i pjesmu. Križni put obavlja se zajednički u crkvama naročito kroz korizmu, ali i u drugo vrijeme tijekom godine, posebno u petke.
Ova se pučka pobožnost razvila u Srednjem vijeku. Svoj početak ima u Jeruzalemu gdje se od 14. stoljeća uobičajilo ophođenje mjesta kojima je Isus prošao noseći svoj križ od Pilatova sudišta do Golgote.
Sveti Franjo Asiški poticao je svoju subraću da njeguju pobožnost Isusove muke. Kako su oni čuvari svetih mjesta u Palestini postali su i širitelji križnoga puta. Njima se povjeravalo postavljanje i blagoslov križnih putova u crkvama i izvan njih.
Pobožnost 'križnoga puta' doživjela je procvat na Zapadu. Broj se postaja kretao od 7 do 43. Konačno se ustalilo 14. postaja. Križne putove najprije se gradilo na uzvisinama u blizini crkava. Takve uzvisine nazivaju se Kalvarije. Od 17. stoljeća postavljaju se odgovarajuće slike ili reljefi u crkvenim prostorima. Danas postoji tendencija da se uvede i 15. postaja - Uskrsnuće. No, ponegdje se iz umjetničkih ili arhitektonskih razloga ugrađuje i manji broj postaja.
Sadržaj križnoga puta oslanja se na evanđelje, a djelomično i na pobožnu predaju.
O križnom putu može se razmišljati na temelju evanđeoskih izvještaja o Isusovoj muci. No postoje i već ustaljeni tekstovi koji su s prigodnim pjesmama otisnuti u molitvenicima. Međutim, Križni put je iznova izazov i inspiracija kršćanima da razmišljaju o Isusovu djelu otkupljenja i da to razmišljanje sažmu u riječi te ih povežu sa svojim životom. Tako danas imamo niz tekstova koji su 'suvremeniji', povezaniji sa redovitim prilikama i životom, pa ih
1. postaja: Pilatova osuda: čiste ruke - znak prljave savjesti.
2. postaja: Uzeti dragovoljno svoj križ znači preuzeti punu odgovornost za svoju sudbinu.
3. postaja: Ne možeš ustati, ako nisi pao. Ali ustaješ samo zato da bi nastavio hod.
4. postaja: Dubina patnje mjeri se srcem, a ne suzama.
5. postaja: Ljubav je: nositi križ svoga bližnjega.
6. postaja: Pružiti rubac da se obriše znoj znači dati mali znak - velike vjere.
7. postaja: Padati - to je ljudski. Dizati se - to je ljudskije.
8. postaja: Da bi mogao s tuđim bolima suosjećati, moraš prije nad svojim grijesima -
plakati.
9. postaja: Ako nakon zadnjeg pada ustaneš, pobijedio si gravitaciju grijeha.
10. postaja: Ne svlači odijelo milosti nego - grijeha.
11. postaja: Križ je najdjelotvornija (učiteljska) katedra.
12. postaja: Kršćanin umire samo na desnom križu.
13. postaja: "Ustrajati do kraja" - to znači sići s križa tek kad umreš.
14. postaja: Nakon Isusove smrti grobovi nisu više 'vječna prebivališta'.
15. postaja: Uskrs je ljepša strana medalje križa.